Nasza historia zaczęła się w marcu 2008 roku, dokładnie w Święta Wielkanocne. Nasz klubowy kolega, Maciek Tarnowski, wpadł na pomysł założenia na portalu Nasza-Klasa profilu „Ruda Pabianicka cały świat”. Chciał, żeby profil odwiedzali mieszkańcy Rudy, ci, którzy żyją tu nadal, ale także ci, którzy wyemigrowali do innych dzielnic Łodzi, miast i krajów.
Szybko okazało się, że pomysł był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Rudzianie zaczęli szeroko pisać o swoich wspomnieniach, z dnia na dzień rosła liczba komentarzy, wiele z nich, to wpisy bardzo wzruszające.
Bardzo szybko, lawinowo wręcz, rosła również liczba znajomych w profilu. Każdego dnia wysyłało do niego zaproszenia od 15 do 30 osób. Nie nadążaliśmy wręcz z ich akceptowaniem. W chwili obecnej „Ruda Pabianicka cały świat” ma ponad 1050 znajomych. Nawet teraz przychodzą zaproszenia, z czego bardzo się cieszymy.
Po tygodniu okazało się, że forma i możliwości profilu nie są w stanie sprostać oczekiwaniom naszych gości. Użytkownicy, oprócz wspomnień, chcieli pokazywać rodzinne zbiory fotografii i na bieżąco dzielić się uwagami dotyczącymi Rudy. Do tego potrzebne było forum i miejsce na internetową galerię, gdzie wszyscy, niezależnie od profili prywatnych mogliby umieszczać swoje zbiory.
Maciek, razem ze współprowadzącą profil „Ruda Pabianicka cały świat” Anią Radomską, postanowili założyć tzw. szkołę na Naszej-Klasie, ponieważ dawała ona właśnie takie możliwości, jakich brakowało na profilu. Nie obyło się bez małych komplikacji, prośba o założenie szkoły trafiła bezpośrednio do Administratorów Naszej-Klasy, ale w końcu udało się. Szkoła wystartowała otrzymując nazwę Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej.
Początkowo, osób odwiedzających było niewiele. Ale informacje rozsyłane w rudzkich szkołach na N-K oraz niezawodna poczta pantoflowa sprawiły, że z dnia na dzień zaczęło przybywać Klubowiczów. Użytkownicy N-K zaczęli rejestrować się jako „uczniowie”, na forum szkoły szybko tworzyły się nowe wątki, zaczęto zakładać klasy tematyczne, a przede wszystkim ruszyła galeria. Szacujemy, że w chwili obecnej, w zbiorach KSRP jest ponad 3500 zdjęć umieszczonych w galerii głównej oraz galeriach klasowych. I cały czas napływają nowe.
Ogromna ilość wpisów na forum i wstawianych zdjęć sprawiła, że niestety przestaliśmy nad tym panować. Niemożność odnalezienia konkretnej informacji lub fotografii wymusiła na nas próbę uporządkowania zbiorów. Z inicjatywą wyszedł kolega Piotr Zygmunt Kołakowski. Zaczęliśmy dyskutować nad utworzeniem własnej strony internetowej, niezależnej od N-K, z własnym forum i galerią.
Najpierw ruszyło forum, na którym koledzy Piotr Czech i Zbigniew Adamas zaczęli porządkować zgromadzony na N-K materiał. Jednocześnie Ania i Maciek pracowali nad stroną internetową.
Strona, pozostając jeszcze w budowie, ruszyła 01 lipca 2010 r. Cały czas ją uzupełniamy, wykorzystując informacje zgromadzone na N-K. Tworzymy również galerię, porządkując ogromny zbiór naszych zdjęć.
Szczególne podziękowania należą się Radkowi Florczakowi, który wspomaga nas z Anglii, służąc pomocą techniczną i poświęcając naszej stronie swój wolny czas oraz pracuje nad kodem naszej własnej galerii.
Nasze klubowe spotkania
Podczas żywych dyskusji na forum, wymieniania się mejlami i telefonami, komentowania wstawianych zdjęć, z użytkowników N-K zaczęła wyłaniać się zgrana grupa ludzi, którzy zapragnęli zrobić coś więcej dla zachowania pamięci o Rudzie, niż tylko spotykać się wirtualnie. Po pół roku działalności w internecie Klubowicze postanowili spotkać się na żywo. Okazją do tego stał się organizowany na Rudzkiej Górze „Dzień latawca”. Drugie spotkanie odbyło się z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a potem już w zależności od humoru i potrzeby, a także zainteresowań, jak np. wyprawa na Air Show w Radomiu.
KSRP działa nie tylko w internecie. Możemy pochwalić się sukcesami, jakie Klub odniósł w „realu”. Pierwszym z nich stała się sprawa remontu willi Habika. Pod naszymi naciskami, Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał obecnemu właścicielowi przyspieszenie prac renowacyjnych. Cały czas monitorujemy postępy tych prac. Drugim, bardzo dużym osiągnięciem Klubu było zorganizowanie wystawy pt. „RUDA PABIANICKA – NASZA MAŁA OJCZYZNA”. Przedstawiono na niej część zbiorów znajdujących się w posiadaniu członków KSRP, dokumentujących Rudę historyczną, właśnie taką, o jakiej pamięć chcemy zachować.
Spotykamy się w mniejszym lub większym gronie, czasem wystarczy hasło rzucone na forum i już jest okazja do dobrej zabawy. Zbieramy się nie tylko przy stole, ale również po to by pochodzić po Rudzie i niestraszne nam są wtedy kaprysy pogody. W zależności od pory roku trzeba się tylko wygodnie ubrać, obowiązkowo zaopatrzyć w aparat i gotowe!