Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

jubileusz Rudy

Historia tramwaju rudzkiego i zajezdni Chocianowice.

11 i 12 października, odbyła się kolejna impreza związana z Obchodami 90 lat nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej, dotycząca historii tramwaju rudzkiego i zajezdni Chocianowice.

W piątek, 11 października odbyła się prelekcja Wojciecha Źródlaka - historyka, kustosza Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi na Radogoszczu dla dzieci ze szkół w Rudzie.

Wykład odbył się w Centrum Zajęć Pozaszkolnych na Sopockiej. Poświęcony został komunikacji tramwajowej w Rudzie. Prelekcję uzupełnił pokaz starych fotografii tramwajów oraz Zajezdni Chocianowice. Ciekawostką było pokazanie wielu kolorowych zdjęć z okresu II wojny światowej wykonanych przez okupanta.

Po omówieniu komunikacji w Rudzie młodzież obejrzała film pt. "Tramwajem przez trzy województwa". Pokazany został przejazd tramwajem, trasą z Tuszyna do Lutomierska, liczącą około 40 km długości. Film został nakręcony tuż przed zamknięciem linii tramwajowej do Tuszyna, który należał administracyjnie do województwa piotrkowskiego.

Po wyjeździe z Tuszyna, tramwaj przejeżdżał przez Łódź, a następnie przez Konstantynów Łódzki kierował się do Lutomierska, który należał już administracyjnie do województwa sieradzkiego.

Na koniec spotkania Pani Kamila Banaś-Zając przypomniała dzieciom historię Rudy Pabianickiej. Uczniowie będą mieli specjalne "zadanie domowe" nawiązujące do obejrzanego filmu oraz prelekcji - w postaci pracy pisemnej albo plastycznej. Najciekawsze z nich zostaną pokazane na naszej stronie.

Następnego dnia, w sobotę 12 października Rudzianie skorzystali z przygotowanej wcześniej sentymentalnej wycieczki starym zabytkowym tramwajem typu 5N. Tramwaj był oznaczony numerem 90, związanym z obchodami Jubileuszu 90-lecia nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej.

Zbiórka została wyznaczona na godz. 15.00. Wyjazd odbył się planowo, z zajezdni Chocianowice, następnie ul. Pabianicką pojechaliśmy w kierunku Ronda Lotników Lwowskich.

Po drodze zatrzymaliśmy się przy wiadukcie kolei obwodowej. W tym miejscu znajdowała się pętla tramwajowa, o której kilka zdań powiedział Wojciech Dębski. Podobnie - na Rondzie Lotników Lwowskich - króciutki postój i trochę historii. Objechaliśmy Rondo, wróciliśmy ul. Pabianicką do zajezdni. Tramwaj wjechał na jej teren, gdzie zaplanowany był dłuższy postój. Wysiedliśmy z wagonów, a pan Wojciech opowiedział nam historię Zajezdni - jej budowy i rozbudowy.

Następnie pojechaliśmy do Pabianic. Pierwszy postój zrobiliśmy na Dużym Skręcie w Pabianicach. Od pan Dębskiego otrzymaliśmy następną porcję wiedzy o tramwajach. Fantastyczną sprawą było to, że nasz tramwaj prowadził pan Andrzej Król, motorniczy z 30-letnim doświadczeniem zawodowym. Przez większość lat swojej pracy był przydzielony do Zajezdni Brus, tak więc opowiadał nam różne ciekawostki związane z tamtą Zajezdnią i trasą linii 43 do Konstantynowa i Lutomierska.

Wycieczka dalej pojechała do pętli Wiejska w Pabianicach. Tu nastąpił kolejny postój i opowieści o tramwajach - jak się jeździło dawniej i jak się jeździ teraz.

Do Zajezdni Chocianowice powróciliśmy po ponad trzech godzinach mile spędzonego czasu, z dawką konkretnej wiedzy dotyczącej ponad 100-letniej historii komunikacji w Rudzie i w miejscowościach, z którymi była połączona.

Elżbieta Świderska: Z ulicy ludzie sympatycznie machali do nas, a nawet słali całusy.

Nieco starsze towarzystwo opowiadało, przy okazji mijanych widoków z okien, co tu było, kiedy i jak tu było - wstrząsająco miłe doświadczenie - tak niedawno, a jednak.... Merytorycznie sprawę przekazywał wspaniale p. Wojtek.

Pomocy w organizacji wycieczki udzielili nam, za co serdecznie dziękujemy:
- Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ,
- MPK- Łódź Spółka z o.o.,
- Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK Łódź,
- Klub Miłośników Starych Tramwajów

Foto: Zbigniew Okruszek