Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

jubileusz Rudy

Uroczystość posadzenia Dębu 90-lecia

Dnia 8 maja 2013 odbyła się uroczystość posadzenia dębu i ustawienia pamiątkowego kamienia z okazji 90 rocznicy nadania praw miejskich naszej Rudzie.

Kilka dni wcześniej na polankę przy Bacówce przywieziono i ustawiono kamień, na którym wyryty jest pamiątkowy napis. Jego pomysłodawcą i wykonawcą jest Mirosław Kijewski, który wyszukał odpowiedni kamień i przygotował go do obróbki. Jest to społeczny wkład pana Mirosława w obchody Jubileuszu.

Do Bacówki przybyło około 60 osób. Piękna pogoda umożliwiła wykonanie całego programu uroczystości. Honory, jako przedstawiciel KSRP, pełnił Maciej Tarnowski, w zastępstwie Jerzego Kellnera, który z przyczyn od niego niezależnych nie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu. W tym miejscu, jako całe KSRP, chcemy podziękować Jurkowi za zaangażowanie oraz zorganizowanie i koordynowanie działań związanych z zakupem drzewka. Wszyscy wiedzą, że uroczystość miała odbyć się na przełomie marca i kwietnia, potem była przekładana na koniec kwietnia, ale niestety pogoda wyrządziła nam niezłego psikusa i przed Świętami Wielkanocnymi zostaliśmy zaatakowani śniegiem i mrozem. Efekt był taki, że upatrzona wcześniej sadzonka zmarzła. Jurek robił wszystko, żeby sprowadzić nowe drzewko. Na szczęście udało się i nasz dąb, aż do uroczystości, był otoczony troskliwą opieką w ogrodzie Uli Malickiej.

I tutaj niespodzianka! Okazało się, że do posadzenia mamy jeszcze jedno drzewko - dar Wiesi Szczawińskiej, która w domu wyhodowała własny dąb! Drzewko zostało zasadzone na urodziny jej wnuka, a teraz ofiarowane Rudzianom.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00.

Maciek powitał zgromadzonych gości w imieniu organizatorów - Towarzystwa Przyjaciół Rudy i Klubu Sympatyków Rudy Pabianickiej. Następnie w kilku zdaniach przybliżył historię powstania miasta Ruda Pabianicka w 1923 roku oraz jego dzieje w następnych latach oraz przedstawił matkę chrzestną drzewek - Elżbietę Świderską.

Po tym wstępie poprosił księdza proboszcza Jerzego Pachulskiego o poświęcenie kamienia, drzewek i błogosławieństwo dla wszystkich Rudzian. Dęby znalazły się na przygotowanych wcześniej miejscach. Wkopania dokonali Staszek Baranowski i Wiesia Szczawińska. Dęby otrzymały imiona - Stanisław i Aleksander.

Kolejnym punktem uroczystości było zakopanie pod kamieniem kapsuły czasu z przesłaniem do następnych pokoleń w formie listu, który odręcznie, na papierze imitującym pergamin napisała Małgosia Cyrańska. O odczytanie jego treści została poproszona matka chrzestna.

"Spotykamy się dzisiaj w tym szczególnym miejscu na Rudzkiej Górze, aby w 90 rocznicę powstania miasta Ruda Pabianicka oddać hołd wszystkim jej mieszkańcom. Tym, którzy wytrwale dążyli, aby w 1923 roku nasza Mała Ojczyzna otrzymała prawa miejskie. Tym, którzy przez kolejne lata ciężko pracowali i działali na rzecz Jej rozwoju oraz dobrobytu Jej mieszkańców. Wreszcie Tym, którzy obecnie wytrwale gromadzą rudzkie pamiątki, aby przybliżać historię naszego miasta i poprawiać jego wizerunek dzisiaj, kiedy jest częścią Łodzi. To dla Nich sadzimy dzisiaj ten dąb, drzewo, które jest symbolem siły i przetrwania. To dla nich stawiamy pamiątkowy kamień, bo mamy nadzieję, że wraz z nim przetrwa również pamięć o Rudzie.

Nie wiemy, co nas czeka i jaka jest przyszłość Rudy. Dla Was, naszych potomków, nasza przyszłość jest historią. Mamy wielką nadzieję, że tak jak my dzisiaj pamiętamy o naszych przodkach, tak Wy w przyszłości będziecie pamiętać o nas i o wszystkich pokoleniach, które w naszej wspólnej, pięknej Rudzie żyły i pracowały.

Pozdrawiamy Was z głębi naszych rudzkich serc."

Zakopanie kapsuły przypadło Poli Trzebińskiej, przedstawicielce najmłodszego pokolenia, która tym samym została zobowiązana do zachowania pamięci o miejscu jej spoczynku oraz przekazania naszym następcom przesłania, które zawiera.

Ostatnim punktem uroczystości był "chrzest" Kamienia Pamięci przygotowanym wcześniej szampanem, którego dokonały Ela Świderska i Ula Malicka.

Na zakończenie chór "Wrzos" zaśpiewał wesołą piosenkę o Rudzie.

Chociaż Ruda Pabianicka na skutek różnych zawirowań historii nie jest dzisiaj miastem, a jedynie trochę zapomnianą dzielnicą Łodzi, nie znaczy, że nie ma potrzeby podtrzymywania pamięci o naszych przodkach i miejscach, z którymi byli związani. Po to został stworzony KSRP, po to istnieje nasza strona internetowa i po to organizowane są wystawy zdjęć. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które odpowiedziały na nasze apele i przysyłają nam stare fotografie, archiwalne dokumenty, które dzielą się z nami historią ich rodzin.

Wszystkie prace związane z posadzeniem dębów i przygotowaniem Kamienia Pamięci do ekspozycji zostały wykonane społecznie. Dziękujemy serdecznie panu Józefowi Chowaniukowi za udostępnienie miejsca na nasz pomnik, panu Zbigniewowi Bujnowiczowi za zgodę na wykorzystanie w jego warsztacie kamieniarskim maszyn do obróbki kamienia, panu Krzysztofowi Śnieguli za jego podarowanie, panu Zbigniewowi Dziomdziorze za pomoc przy jego ustawianiu oraz panu Jarosławowi Borowieckiemu za użyczenie samochodu do transportu kamienia do Bacówki.

Foto: Urszula Malicka

Napisano i pokazano to wydarzenie również w dziennikach i programach telewizyjnych: