Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

KSRP - kim jesteśmy

Kim jesteśmy i co robimy

Grupa Klubowiczów

Nasza historia zaczęła się w marcu 2008 roku, dokładnie w Święta Wielkanocne. Nasz klubowy kolega, Maciek Tarnowski, wpadł na pomysł założenia na portalu Nasza-Klasa profilu "Ruda Pabianicka cały świat". Chciał, żeby profil odwiedzali mieszkańcy Rudy, ci, którzy żyją tu nadal, ale także ci, którzy wyemigrowali do innych dzielnic Łodzi, miast i krajów.

Szybko okazało się, że pomysł był przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Rudzianie zaczęli szeroko pisać o swoich wspomnieniach, z dnia na dzień rosła liczba komentarzy, wiele z nich, to wpisy bardzo wzruszające.

Bardzo szybko, lawinowo wręcz, rosła również liczba znajomych w profilu. Każdego dnia wysyłało do niego zaproszenia od 15 do 30 osób. Nie nadążaliśmy wręcz z ich akceptowaniem. W chwili obecnej "Ruda Pabianicka cały świat" ma ponad 1050 znajomych. Nawet teraz przychodzą zaproszenia, z czego bardzo się cieszymy.

Po tygodniu okazało się, że forma i możliwości profilu nie są w stanie sprostać oczekiwaniom naszych gości. Użytkownicy, oprócz wspomnień, chcieli pokazywać rodzinne zbiory fotografii i na bieżąco dzielić się uwagami dotyczącymi Rudy. Do tego potrzebne było forum i miejsce na internetową galerię, gdzie wszyscy, niezależnie od profili prywatnych mogliby umieszczać swoje zbiory.

Maciek, razem ze współprowadzącą profil "Ruda Pabianicka cały świat" Anią Radomską, postanowili założyć tzw. szkołę na Naszej-Klasie, ponieważ dawała ona właśnie takie możliwości, jakich brakowało na profilu. Nie obyło się bez małych komplikacji, prośba o założenie szkoły trafiła bezpośrednio do Administratorów Naszej-Klasy, ale w końcu udało się. Szkoła wystartowała otrzymując nazwę Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej.

Początkowo, osób odwiedzających było niewiele. Ale informacje rozsyłane w rudzkich szkołach na N-K oraz niezawodna poczta pantoflowa sprawiły, że z dnia na dzień zaczęło przybywać Klubowiczów. Użytkownicy N-K zaczęli rejestrować się jako "uczniowie", na forum szkoły szybko tworzyły się nowe wątki, zaczęto zakładać klasy tematyczne, a przede wszystkim ruszyła galeria. Szacujemy, że w chwili obecnej, w zbiorach KSRP jest ponad 3500 zdjęć umieszczonych w galerii głównej oraz galeriach klasowych. I cały czas napływają nowe.

Ogromna ilość wpisów na forum i wstawianych zdjęć sprawiła, że niestety przestaliśmy nad tym panować. Niemożność odnalezienia konkretnej informacji lub fotografii wymusiła na nas próbę uporządkowania zbiorów. Z inicjatywą wyszedł kolega Piotr Zygmunt Kołakowski. Zaczęliśmy dyskutować nad utworzeniem własnej strony internetowej, niezależnej od N-K, z własnym forum i galerią.

Najpierw ruszyło forum, na którym koledzy Piotr Czech i Zbigniew Adamas zaczęli porządkować zgromadzony na N-K materiał. Jednocześnie Ania i Maciek pracowali nad stroną internetową.

Strona, pozostając jeszcze w budowie, ruszyła 01 lipca 2010 r. Cały czas ją uzupełniamy, wykorzystując informacje zgromadzone na N-K. Tworzymy również galerię, porządkując ogromny zbiór naszych zdjęć.

Szczególne podziękowania należą się Radkowi Florczakowi, który wspomaga nas z Anglii, służąc pomocą techniczną i poświęcając naszej stronie swój wolny czas oraz pracuje nad kodem naszej własnej galerii.

Nasze klubowe spotkania

Podczas żywych dyskusji na forum, wymieniania się mejlami i telefonami, komentowania wstawianych zdjęć, z użytkowników N-K zaczęła wyłaniać się zgrana grupa ludzi, którzy zapragnęli zrobić coś więcej dla zachowania pamięci o Rudzie, niż tylko spotykać się wirtualnie. Po pół roku działalności w internecie Klubowicze postanowili spotkać się na żywo. Okazją do tego stał się organizowany na Rudzkiej Górze "Dzień latawca". Drugie spotkanie odbyło się z okazji Świąt Bożego Narodzenia, a potem już w zależności od humoru i potrzeby, a także zainteresowań, jak np. wyprawa na Air Show w Radomiu.

KSRP działa nie tylko w internecie. Możemy pochwalić się sukcesami, jakie Klub odniósł w "realu". Pierwszym z nich stała się sprawa remontu willi Habika. Pod naszymi naciskami, Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał obecnemu właścicielowi przyspieszenie prac renowacyjnych. Cały czas monitorujemy postępy tych prac. Drugim, bardzo dużym osiągnięciem Klubu było zorganizowanie wystawy pt. "RUDA PABIANICKA - NASZA MAŁA OJCZYZNA". Przedstawiono na niej część zbiorów znajdujących się w posiadaniu członków KSRP, dokumentujących Rudę historyczną, właśnie taką, o jakiej pamięć chcemy zachować.

Spotykamy się w mniejszym lub większym gronie, czasem wystarczy hasło rzucone na forum i już jest okazja do dobrej zabawy. Zbieramy się nie tylko przy stole, ale również po to by pochodzić po Rudzie i niestraszne nam są wtedy kaprysy pogody. W zależności od pory roku trzeba się tylko wygodnie ubrać, obowiązkowo zaopatrzyć w aparat i gotowe!


Niżej prezentujemy zdjęcia dokumentujące spotkania KSRP:

Luty 2013

Luty 2013

8 lutego, w Domu Kultury w Ksawerowie odbyła się autorska wystawa fotograficzna, na której swoje prace przedstawiła nasza Koleżanka Natalia Salamon. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a członkowie KSRP nie odmówili sobie przyjemności spotkania z Autorką :)

Grudzień 2012

Grudzień 2012

Jak co roku o tej porze, spotkaliśmy się w "Bacówce" na Klubowej Wigilli. Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich obecnych był przyjazd do Rudy Kolegi Stefana Brodzkiego. Oby takich, serdecznie oczekiwanych gości było jak najwięcej :).

Październik 2012 (2)

Październik 2012 (2)

28 października odbyła się piesza wycieczka po Rudzie, zatytułowana "Po drugiej stronie Rudy - Chachuła". Przyszło sporo Klubowiczów i Sympatyków, mimo pierwszego, zimowego dnia tej jesieni. Było chłodno i mokro, ale za to jakie widoki...

Październik 2012 (1)

Październik 2012 (1)

12 października, po raz kolejny spotkaliśmy się w Bacówce. Gościem specjalnym była nasza Klubowiczka Mira Heil, która przyfrunęła do Rudy, aż zza oceanu. Reprezentacja KSRP tego dnia była tak liczna, że trzeba było dostawić trzeci stół... :)

Wrzesień 2012

Wrzesień 2012

Pierwszy dzień jesieni powitał nas ciepłem i piękną pogodą... 23 września nasi Klubowicze uczestniczyli w zamknięciu tegorocznego sezonu żeglarsko-wodniackiego podczas - już cyklicznego - III Pikniku Żeglarskiego na Stawach Stefańskiego.

Czerwiec 2012 (2)

Czerwiec 2012 (2)

16 czerwca odbyła impreza "Dzień Reymonta 2012 w Łodzi". Warunkiem uczestnictwa było przebranie się w kostium inspirowany "Ziemią Obiecaną" lub "Chłopami". Od 15.30 dalszą zabawę przeniesiono do Lipiec Reymontowskich. Nasi Klubowicze również tam byli.

Czerwiec 2012 (1)

Czerwiec 2012 (1)

Lato nadeszło, w KSRP zaczyna się sezon spotkań przy stoliku w Bacówce. Jak zwykle wystarczy jeden telefon i kto ma czas biegnie na Rudzką Górę. Zaprezentowano nowe, ciekawe zdjęcia oraz obgadano bieżące sprawy Rudy :)

Maj 2012

Maj 2012

Ciepło, piękna pogoda... Na "Stefku" nareszcie pojawiły się łodzie i kajaki, a także niewidziane tu od 2003 r. żagle - jachty klasy "Optimist". 26 maja nasi Klubowicze uczestniczyli w otwarciu tegorocznego sezonu podczas II Pikniku Żeglarskiego.

Kwiecień 2012

Kwiecień 2012

13 kwietnia odbyło się spotkanie autorskie pani Zofii Jarosik-Pawłowskiej z członkami KSRP. Pani Zofia, osoba o ogromnym poczuciu humoru, przedstawiła nam część swoich wierszy i bajek dla dorosłych. Dziękujemy bardzo!

Marzec 2012 (2)

Marzec2012(2)

23 marca odbyła się w Rudzie impreza plenerowa w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Jej pomysłodawcą był pan Marcel Szytenchelm. Nie mogło zabraknąć na niej naszych Koleżanek i Kolegów z KSRP. :)

Marzec 2012 (1)

Marzec2012(1)

10 marca członkowie KSRP uczestniczyli w uroczystościach z okazji Jubileuszu 100-lecia Skrzydeł Ziemi Łódzkiej, które odbyły się w Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2. Organizatorem spotkania był pan Kajetan Zakrzewski.

Spotkania prywatne Klubowiczów

Spotkania indywidualne klubowiczow

Spotkania Klubowiczów odbywają się z reguły w małym gronie, najczęściej prywatnie, u jednego z nich. Przy kawie przewijają się rudzkie tematy, ale nie tylko...

Fotografia tytułowa: Piotr Czech

www.000webhost.com