Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

rudzka czytelnia

28 kwietnia 2017

Po dwuletniej przerwie powracamy na stronę z nowymi artykułami. Na początek w Czytelni prezentujemy wspomnienia pani Heleny Walewskiej-Sobolewskiej zapisanych w jednym z rozdziałów jej książki pt. "Droga przez czas". Dotyczą one dwóch lat - 1946/47 spędzonych w gimnazjum w Rudzie Pabianickiej. Artykuł oznaczony czerwonym kolorem (jako nowy) znajduje się w dziale Edukacja.

16 kwietnia 2017

Wszystkim Klubowiczom, Sympatykom Rudy, naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Chrystus błogosławi Wam każdego dnia.

WITAMY NOWY ROK 2017 !!!

5 kwietnia 2015

Wszystkim Klubowiczom, Sympatykom Rudy, naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Chrystus błogosławi Wam każdego dnia.

8 lutego 2015

Do Czytelni wstawiliśmy nowy artkuł o komunikacji w Rudzie. Jest to kompletne opracowanie autorstwa Wojciecha Dębskiego opatrzone wieloma zdjęciami. Po kliknięciu w miniaturkę na stronie otworzy się nowe okno ze zdjęciem w oryginalnym rozmiarze. Zapraszamy do przeczytania!

UWAGA!!! Po załadowaniu strona główna może wymagać odświeżenia.

WITAMY NOWY ROK 2015 !!!

24 grudnia 2014

Wszystkim Klubowiczom, Sympatykom Rudy, naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

1 listopada 2014

W Czytelni prezentujemy artykuł poświęcony majorowi pilotowi Henrykowi Pietrzakowi, asowi myśliwskiemu polskiego lotnictwa w czasie II Wojny Światowej. Artykuł zawiera dodatek w postaci wspomnień majora Pietrzaka ze szkolenia lotniczego na Lublinku. Zapraszamy!

25 lipca 2014

Na stronie głównej pojawił się nowy odnośnik. Nasza Klubowiczka Zofia Pawłowska-Jarosik oprócz tworzenia pięknych wierszy (nowe prezentujemy w kategoriach "Szept Duszy", "Na różne tematy", "Bajki") zajmuje się również ogrodnictwem, a swoją wiedzą dzieli się na autorskim blogu "Wiersze z mojego ogrodu". Zapraszamy do czytania. Jeśli ktoś z Klubowiczów chciałby zaprezentować swoje hobby i umieścić na naszej stronie link do swojego bloga lub strony, prosimy o kontakt mejlowy.

UWAGA!!! Po załadowaniu strona główna może wymagać odświeżenia.

19 kwietnia 2014

Drodzy Klubowicze, Sympatycy Rudy i nasi Czytelnicy.

Chrystus zmartwychwstał! Alleluja! Życzymy Wam zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych. Niech Wasze serca wypełnią miłość i otucha. Niech nasz Pan błogosławi Wam każdego dnia.

01 kwietnia 2014

W dziale "Komunikacja" naszej Czytelni można przeczytać wspomnienie o Antonim Łapocie, motorniczym łódzkich tramwajów, Dziadku naszej Klubowiczki Miki Kobylińskiej. Ponad to, kolejny swój wiersz, w kategorii "Na wojennych ścieżkach" przedstawia Zofia Pawłowska-Jarosik. Serdecznie zapraszamy.

18 stycznia 2014

W naszej Czytelni, w dziale "Miejsca pamięci" prezentujemy fragmenty powieści "Złoty krzyż" autorstwa Jurija Lewina i Nikołaja Mylnikowa dotyczące obozu Stalag Luft II w Rudzie i ucieczki dwóch więźniów z tego obozu. Wstęp i przypisy do tekstu opracował Wojciech Źródlak. Niektóre przypisy wymagają jeszcze uzupełnienia.

4 stycznia 2014

Witamy wszystkich Czytelników w 2014 roku. Jako pierwsze w tym roku w naszej Czytelni przedstawiamy cztery nowe wiersze Zofii Pawłowskiej-Jarosik, umieszczone w kategorii "Na różne tematy" oraz "Szept duszy". Zapraszamy do czytania.

WITAMY NOWY ROK 2014 !!!

27 grudnia 2013

Odpowiadając na zgłaszaną przez naszych Czytelników potrzebę głębszego upamiętnienia rudzkich ofiar II Wojny Światowej opracowaliśmy nową podstronę nazwaną "Miejsca pamięci w Rudzie Pabianickiej". Znajdują się na niej informacje o Stalagu Luft II oraz o tablicach i pomnikach fundowanych z okazji ważnych dla Rudy wydarzeń. Przycisk do nowej podstrony znajduje się w lewym menu na stronie głównej oraz na pozostałych podstronach. Również w Czytelni wyodrębniliśmy nowy dział, do którego zostały przeniesione artykuły dotyczące wspomnianego tematu.

UWAGA!!! Po załadowaniu strona główna oraz podstrony mogą wymagać odświeżenia.

23 grudnia 2013

Drodzy Klubowicze, Sympatycy Rudy i nasi Czytelnicy.

Dzielimy się z Wami wielką radością z narodzenia naszego Zbawiciela. Niech Dzieciątko obdarzy Was i Wasze rodziny uśmiechem, pogodą i miłością, a w Nowym Roku niech spełnią się Wasze wszystkie marzenia.

05 grudnia 2013

Dzisiaj w Czytelni publikujemy dwa nowe wiersze Zofii Pawłowskiej-Jarosik. Pierwszy mówi o Rudzie, drugi znajduje się w zbiorze "Na różne tematy".

27 listopada 2013

Dzięki naszemu koledze Piotrowi Czechowi na podstronie rocznicowej pojawiło się uzupełnienie do filmowej relacji z I Rajdu Turystycznego "Ziemi Obiecanej". Opis opatrzony wieloma zdjęciami znajduje się w pliku pdf i ze względu na wielkość został podzielony na cztery części. Życzymy miłej lektury.

18 listopada 2013

Do Czytelni wstawiliśmy dwa nowe artykuły. Do działu Historia - opracowanie na temat Stalagu Luft II (na specjalne życzenie autora nie podajemy jego imienia i nazwiska), do działu Rudzianie - artykuł o Marii Piotrowiczowej, jednej z bohaterek Powstania Styczniowego, autorstwa państwa Liszewskich.
Dokonaliśmy drobnych zmian kosmetycznych na stronie, dlatego po jej załadowaniu prosimy o odświeżenie.

14 października 2013

Została uaktualniona strona obchodów. Pojawiła się relacja z V Pikniku Żeglarskiego, rajdu motocyklowego oraz wycieczki zabytkowym tramwajem.

1 września 2013

Dzisiaj mija kolejna rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, co zapoczątkowało II Wojnę Światową. Dla Polaków wrzesień 1939 r. był czasem ofiarnej walki w obronie Ojczyzny. Jednym z bohaterów tamtych dni był Bronisław Sałuda, oficer Wojska Polskiego, poległy w bitwie nad Bzurą, Dziadek naszego Kolegi Zbyszka Adamasa. W Czytelni znajduje się artykuł ze wspomnieniami o Bronisławie Sałudzie pt. "Smutny wrzesień". Zachęcamy wszystkich Klubowiczów do przeczytania tego bardzo ciekawego tekstu. CHWAŁA BOHATEROM!

19 sierpnia 2013

Została uaktualniona strona obchodów. Pojawiła się relacja z IV Pikniku Żeglarskiego wraz ze zdjęciami.

7 sierpnia 2013

Dzisiaj, za sprawą Piotra Czecha pojawił się w Czytelni artykuł o motocyklach w Rudzie. Zachęcamy do przeczytania tego ciekawego tekstu okraszonego wieloma fotografiami. Artykuł jest w formacie pdf.

27 lipca 2013

Dawno już na naszej stronie nie pojawiały się nowe wpisy, nadrabiamy to dzisiaj. Pani Zofia Pawłowska-Jarosik przysłała nam nowy wiersz pt. "Dla mojego brata Stacha". Umieściliśmy go w kategorii "Na różne tematy"

15 maja 2013

W naszej Czytelni można przeczytać dwa nowe wiersze Zofii Pawłowskiej-Jarosik. Pierwszy znalazł się w kategorii "Na różne tematy", drugi opisuje Rudę i jako trzeci z kolei umieściliśmy na pierwszej stronie całego zbioru. Ponadto jest już dostępna relacja z imprezy "Ruda na dwóch kółkach", na stronie organizatora.

9 maja 2013

W czytelni, w dziale Ciekawe miejsca oraz Komunikacja wstawiliśmy dwa nowe artykuły. Pierszy, to ciekawe opracowanie dotyczące walorów przyrodniczych terenu byłych wyścigów, drugi, to przedwojenny wywiad przeprowadzony z inż. Stanisławem Wrede o rozwoju Łódzkich Wąskotorowych Elektrycznych Kolei Dojazdowych.

Dzisiaj zaktualizowano podstronę Jubileuszu, jest na niej dostępna relacja z uroczystości posadzenia Dębu 90-lecia.

30 kwietnia 2013

W czytelni, w dziale Historia znalazło się kolejne opracownie Stefana Świderskiego, tym razem dotyczące perspektyw przyłączenia Rudy do Łodzi. Tekst pochodzi z listopada 1929 r., został odnaleziony wśród dokumentów p. Wiesława Jerzaka. Dziękujemy Koleżance Iwonie Morawskiej za jego udostępnienie.

27 kwietnia 2013

Na podstronie jubileuszowej uzupełnione zostały relacje z dwóch imprez, które odbyły się w ramach obchodów - Rajdu Wiosennego zorganizowanego przez harcerzy oraz rudzkiej części Festiwalu Nauki, Sztuki i Techniki. Dziękujemy naszemu Koledze Zbyszkowi Frontczakowi za przygotowanie referatu o podziale administracyjnym Rudy. Referat w całości można przeczytać na stronie relacji z Festiwalu lub w naszej Czytelni - wyróżniony na czerwono w dziale Historia.

11 kwietnia 2013

Miło nam poinformować, że na stronie głównej pojawił się link do kolejnego zaprzyjaźnionego serwisu - Przewodników Łódzkich "TOTUTOTAM". Dzięki naszemu Koledze Januszowi Molendzie współpraca ta trwa również w realu, ponieważ Przewodnicy włączyli się w cykl imprez jubileuszowych.

UWAGA! Nasza strona główna po załadowaniu może wymagać odświeżenia.

1 kwietnia 2013

To nie jest Prima Aprilis! Jest 1 kwietnia, drugi dzień Świąt Wielkanocnych i trwa najprawdziwsza zima! Idziemy lepić ze śniegu wielkanocne zające... A kiedy już się obrzucimy śnieżkami - przecież to Śmigus-Dyngus, możemy poczytać sobie nowe wiersze Zofii Pawłowskiej-Jarosik w kategoriach Na różne tematy, Refleksje oraz Szept duszy.

Uzupełniliśmy również relacje z wydarzeń kulturalnych w ramach obchodów Jubileuszu Rudy - występów Teatrzyku Dziecięcego oraz widowiska "DUCH PANI ORDONÓWNY".

30 marca 2013

Wszystkim Klubowiczom, Sympatykom Rudy, naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Chrystus błogosławi Wam każdego dnia.

12 marca 2013

Na podstronie jubileuszowej podlinkowana została strona stworzona przez harcerzy na potrzeby imprezy plenerowej "Topienie Marzanny". Chętnych do uczestnictwa prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym planem zabawy. Wszelkie pytania można kierować do organizatorów na adres mailowy lub telefon podane na stronie.

4 marca 2013

Na podstronie jubileuszowej prezentujemy fragment wiersza pani Jadwigi Witoszczyk-Kubiak, napisanego specjalnie na obchody rocznicowe. Kliknięcie w obrębie tego fragmentu przenosi do strony, na której znajduje się cały utwór.

2 marca 2013

Na podstronie jubileuszowej przybyły relacje z kolejnych dwóch imprez - prelekcji o historii Rudy, która odbyła się w rudzkiej bibliotece oraz zimowego spaceru z przewodnikiem, której prowadzącym był nasz Kolega Janusz Molenda.

Dla wygody odwiedzających, nad programem obchodów dodaliśmy datę aktualizacji.

19 lutego 2013

Do relacji z uroczystości otwierającej obchody Jubileuszu dodany został link do filmu z tego wydarzenia. Zapraszamy do obejrzenia koncertu, zwłaszcza te osoby, które nie miały możliwości zobaczyć i posłuchać go "na żywo".

Zapraszamy również do czytania nowych wierszy Zofii Pawłowskiej-Jarosik, w tematach Bajki, Różne oraz Szept duszy.
UWAGA! Po załadowaniu strony z wierszami (lub innej w ramach Czytelni) należy ją odświeżyć.

15 lutego 2013

Na podstronie rocznicowej jest już relacja z oficjalnej uroczystości otwierającej obchody Jubileuszu Rudy. Relacja będzie jeszcze uzupełniana, ponieważ niektóre materiały dopiero do nas dotarły i są w fazie opracowania.

10 lutego 2013

8 lutego, do Domu Kultury w Ksawerowie odbyła się prezentacja prac fotograficznych Natalii Salamon. Na podstronie "O nas" wstawione zostały zdjęcia z tej wystawy, ponieważ członkowie Klubu nie odmówili sobie przyjemności spotkania z Autorką :)

25 stycznia 2013

Zofia Pawłowska-Jarosik napisała kolejne dwie bajki, które można przeczytać na naszej stronie. Zapraszamy, naprawdę warto!

Na bieżąco uzupełniamy terminarz obchodów Jubileuszu Rudy, prosimy o zapoznanie się z najnowszymi zmianami.

10 stycznia 2013

Dla miłośników poezji - kolejna porcja wspaniałej twórczości Zofii Pawłowskiej-Jarosik. Tym razem nowe wiersze pojawiły się w Bajkach, Różnych tematach, Wojennych ścieżkach i Smutnych refleksjach. Zapraszamy serdecznie do lektury.

7 stycznia 2013

W Czytelni można zapoznać się ze wspomnieniami o Antonim Lindnerze, spisanymi przez jego wnuka Piotra Lindnera, specjalnie dla naszej strony. Dziękujemy bardzo panu Piotrowi i polecamy artykuł naszym Czytelnikom.

6 stycznia 2013

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem nadania praw miejskich Rudzie, na stronie głównej przybył baner prowadzący do odpowiedniej podstrony rocznicowej. W chwili obecnej znajduje się na niej przybliżony terminarz imprez związanych bezpośrednio z rocznicą oraz regularnych (pikniki żeglarskie), które wpisują się w cały rok jubileuszowy. Terminarz będzie korygowany w zależności od ustaleń konkretnych dat, prawdopodobnie kwartalnie.

UWAGA! Nasza strona główna po załadowaniu może wymagać odświeżenia.

WITAMY NOWY ROK 2013 !!!

30 grudnia 2012

Miło nam poinformować, że dzięki inicjatywie naszej Koleżanki Uli Malickiej, na stronie możemy zaprezentować twórczość pani Iwony Horosiewicz. Jej wiersze można znaleźć w Czytelni, w dziale Rudzianie. Mamy nadzieję, że pani Iwona zgodzi się na zamieszczenie u nas swoich kolejnych utworów. Zapraszamy do czytania, naprawdę warto.

22 grudnia 2012

Wszystkim Klubowiczom, Sympatykom Rudy, naszym Czytelnikom i ich rodzinom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

18 grudnia 2012

14 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe, już piąte (tak, tak, czas leci...). Znad morza, a konkretnie znad zatoki przybył do nas niespodziewany gość - nasz klubowy Kolega Stefan Brodzki. Mamy nadzieję, że to spotkanie nie będzie ostatnim. Zdjęcia z Bacówki można oglądać w galerii na podstronie "O nas".

05 grudnia 2012

Dla wszystkich miłośników cyferek i statystyk wstawiliśmy do działu Zabudowa w Czytelni opracowanie naukowe na temat zmian w infrastrukturze Rudy, zachodzących w drugiej połowie XX wieku.

29 listopada 2012

Zrobiliśmy na stronie niewielkie zmiany, dotyczące galerii. Zniknęły dwa odnośniki w galerii głównej, tzn. Mapy i plany - album był pusty ze względu na ograniczenia związane z prawami autorskimi oraz Kolejka Wąskotorowa, z którego zdjęcia przeniesiono do Komunikacji przed 1939 r. W każdej chwili, jeśli byłaby taka potrzeba, odnośniki te mogą wrócić na dawne miejsce. Dodaliśmy za to odnośnik Przodkowie Rudzian w galerii Rudzianie. W tym albumie umieścimy zdjęcia osób, które nie były Rudzianami z urodzenia, ale osiedliły się w Rudzie i dzięki nim społeczność rudzka zaczęła się szybko rozwijać.Taką osobą był np. Stefan Świderski lub państwo Jankiewiczowie. Nowy odnośnik pojawił się również na podstronie Ruda w mediach, w rozdziale Prasa. Będą tam wstawiane zdjęcia i skany artykułów prasowych dotyczących Rudy i KSRP.

21 listopada 2012

Polecamy naszym Czytelnikom artykuł w dziale Edukacja, w którym Stefan Świderski opisał swoje życie uczniowskie w szkole pod rosyjskim zaborem na przełomie wieków. Dziękujemy Elżbiecie Świderskiej za zgodę na publikację tych wspomnień. Zapraszamy.

3 listopada 2012

Dnia 28 października odbyła się wycieczka po Rudzie, zatytuowana "Po drugiej stronie Rudy - Chachuła". Kapitanem i przewodnikiem był nasz Kolega Janusz Molenda. Mimo odwiedzin zimy, Klubowicze i Sympatycy nie zawiedli, czego dowodzą zdjęcia umieszczone na podstronie "O nas".

16 października 2012

Na podstronie "O nas" wstawiliśmy fotorelację z ostaniego spotkania KSRP w Bacówce, które odbyło się 12 października. Gościem specjalnym była Mira Heil, którą serdecznie pozdrawiamy. Jak widać na zdjęciach frekwencja dopisała, trzeba było dostawić dodatkowy stół... :)

29 września 2012

Informujemy, że przybył nam nowy, drugi partner - Łódzki Klub Kajakowy "Albatros". Link dostępny jest na stronie głównej, w nowej ramce, gdzie umieszczać będziemy kolejne linki do zaprzyjaźnionych stron.

UWAGA! Nasza strona główna po załadowaniu może wymagać odświeżenia.

28 września 2012

Do działu Historia w Czytelni przybył artykuł opisujący początek działań wojennych w 1914 r., na terenie Rudy i jej najbliższych okolic. Dziękujemy serdecznie panu Krzyszofowi Kowalczyńskiemu, autorowi książki pt. "Łódź 1914 - kronika oblężonego miasta", który przygotował ten tekst specjalnie na naszą stronę.

26 września 2012

Dla wytrwałych Sympatyków (i nie tylko) wstawiliśmy do Czytelni - dział Literacko o Rudzie - opowiadanie Stefana Bogusławskiego pt."Moje płomienne sny o szpadzie i złote o szczęściu". Opowiadanie to znalazło się w opracowaniu "Dziesięć lat odrodzonej, wolnej Polski w życiu powiatu łódzkiego", wydanym w 1928 roku. Zapraszamy, warto przeczytać!

24 września 2012

23 września odbył się III Piknik Żeglarski na Stawach Stefańskiego. Imprezą tą zakończył się tegoroczny sezon żeglarsko-wodniacki w Rudzie. Pierwszy dzień jesieni powitał uczestników pięknym słońcem. Oczywiście nie mogło zabraknąć Koleżanek i Kolegów z KSRP. Na podstronie "O nas" jest dostępny link do galerii z fotkami :)

17 września 2012

W Czytelni uzupełniony został artykuł pt. "Wierszyki o Rudzie". Podzieliliśmy go na dwie strony, ponieważ tak dużo nowych wierszyków przybyło. Dziękujemy Uli Malickiej za sugestię. Zapraszamy, warto czytać. :)

12 września 2012

Do poczytania są dwa nowe artykuły, tym razem dla miłośników sportu w Rudzie. Pierwszy - historia RKS wydana przez Zarząd klubu na 70-lecie jego istnienia, drugi, to fragment pracy magisterskiej Andrzeja Ścibisza dotyczący działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej w Rudzie Pabianickiej. Artykuł ten wypełnia lukę w naszej wiedzy o sportowym wykorzystaniu Stawów Stefańskiego przed wojną. Dziękujemy bardzo autorowi za zgodę na publikację i zapraszamy do czytania.

5 września 2012

Dzisiaj, do Czytelni przybył kolejny artykuł autorstwa Stefana Świderskiego. Jest to opracowanie dotyczące spółdzielni spożywców w powiecie łódzkim oraz w Rudzie Pabianickiej. Zapraszamy.

17 sierpnia 2012

Informujemy wszystkich zainteresowanych, że dzisiaj przybył na stronę rudapabianicka.com.pl nowy partner. Jest to portal historyczny dotyczący Łodzi, link jest dostępny na stronie głównej, pod nazwą "Historie Łódzkie". Zachęcamy do odwiedzania, czytania i porównywania zawartości. :)

UWAGA! Nasza strona główna po załadowaniu może wymagać odświeżenia.

16 sierpnia 2012

Do działu Edukacja, w Czytelni, wstawiliśmy wspomnienia pani prof. Zofii Witanowskiej, nauczycielki języka polskiego i historii w XXIV Gimnazjum Semestralnym przemianowanym później na XX LO w Rudzie Pabianickiej. Tekst ważny, ponieważ, obok wspomnień dyrektora Kacperczyka, pokazuje, jak organizowały się polskie szkoły w latach 1945-46, czyli tuż po zakończeniu wojny. Dziękujemy serdecznie koledze Zbyszkowi Adamasowi, który w 2011 r. odwiedził obecną siedzibę liceum i uzyskał zgodę na publikację tych wspomnień.

12 sierpnia 2012

Do Czytelni wstawione zostały kolejne utwory z kolekcji Zofii Pawłowskiej-Jarosik. Tym razem prezentujemy dwie nowe kategorie - "Wojenne ścieżki" oraz "Szept duszy". Ponadto uzupełnione zostały "Bajki", "Na różne tematy" oraz "O przemijaniu"

21 czerwca 2012

Na podstronie "O nas" prezentujemy fotki ze spotkania Klubowiczów na Rudzkiej Górze. Tak jak w poprzednich latach rozpoczyna ono sezon letni w KSRP. Ponad to w galerii "O nas" można obejrzeć zdjęcia wykonane podczas imprezy plenerowej pt. "Dzień Reymonta 2012 w Łodzi", w której uczestniczyli członkowie KSRP. Bawić się można było na ulicy Reymonta w Rudzie, a później od godziny 15.30 w Lipcach Reymontowskich. Warunkiem uczestnictwa w zabawie było przebranie się w kostium inspirowany filmem "Ziemia Obiecana" lub powieścią "Chłopi".

4 czerwca 2012

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy niepublikowane wcześniej wiersze pani Zofii Pawłowskiej-Jarosik. Utwory zostały podzielone na kilka kategorii. Jako pierwsze prezentowane są te, w których pani Zofia porusza temat Rudy, napisane specjalnie z okazji spotkania autorskiego, które odbyło się 13 kwietnia. Następnie można poczytać humorystyczne Bajki, często z morałem, utwory o naturze oraz refleksyjne, o życiu i przemijaniu. Jest również kategoria opatrzona tytułem "Na różne tematy" zawierająca te wiersze, które nie dały się jednoznacznie przyporządkować do konkretnej kategorii, a których treść wynika z obserwacji życia i ludzi, jakie prowadzi autorka. Na końcu wstawiliśmy utwory pełne emocji, często dramatyczne, zmuszające do głębszego zastanowienia się nad problemami, które poruszają.
Dziękujemy pani Zofii za zgodę na publikację jej twórczości i mamy nadzieję, że pokazany na naszej stronie zbiór będzie uzupełniany o nowe, piękne wiersze. Zapraszamy do Czytelni, do działu Rudzianie i życzymy miłej lektury.

30 maja 2012

26 maja, w sobotę, rozpoczął się sezon żeglarski na Stawach Stefańskiego. Impreza pod nazwą II Piknik Żeglarski została zorganizowana m.in. przez KSW "Łódź-Ruda". Cieszymy się, że na naszym stawie, oprócz kajaków pojawiły się dawno niewidziane jachty. Może nareszcie Stawy Stefańskiego odzyskają swoje znaczenie jako zakątek, gdzie w upalne dni można wspaniale wypocząć, a przede wszystkim jako miejsce, w którym będzie podtrzymywana tradycja żeglarska zapoczątkowana w Rudzie przez harcerzy w latach przedwojennych. :)

14 kwietnia 2012

Wczoraj, 13 kwietnia, w siedzibie Rady Osiedla Ruda, odbyło się spotkanie zorganizowane przez Maćka Tarnowskiego z panią Zofią Pawłowska-Jarosik. Pani Zofia działa w Związku Działkowców oraz prowadzi audycję tematyczną w Radiu "Parada" jako "Ciotka Malina". Jest osobą obdarzoną dużym poczuciem humoru, co wykorzystuje w swojej twórczości poetyckiej. Na spotkaniu zaprezentowała nam część swoich wierszy, m.in. dwa napisane specjalnie na temat Rudy. Wywiązała się przy tym ciekawa rozmowa dyskusyjno-wspominkowa. Postaramy się, aby twórczość pani Zofii, wcześniej niepublikowana, znalazła się na naszej stronie.

Utworzona została nowa podstrona - Informator rudzki. Link do niej jest widoczny na stronie głównej, obok biuletynu Rady Osiedla Ruda. Zamieściliśmy na niej ważne telefony i adresy. Prosimy jednocześnie o propozycje, co jeszcze powinno się na niej znaleźć.

26 marca 2012

23 marca odbyła się w Rudzie impreza plenerowa, zorganizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru. Autorem pomysłu był pan Marcel Szytenchelm. Projekt powstał przy współpracy z rudzkim Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2. Tematem przewodnim było życie i twórczość Władysława Reymonta. W imprezie brali udział aktorzy Teatru Przedwojennej Rozrywki, mieszkańcy Rudy, uczniowie rudzkich szkół oraz zespoły folklorystyczne. Oczywiście nie zabrakło również naszych Koleżanek i Kolegów z KSRP. Zdjęcia są dostępne w galerii na podstronie "O nas". Zapraszamy do oglądania, naprawdę warto :)

22 marca 2012

W dziale Historia w Czytelni umieściliśmy kolejne wspomnienia z okresu wojny i okupacji. Dziękujemy autorowi, panu Henrykowi Krawczykowi za zgodę na publikację tekstu i zdjęć na naszej stronie oraz koledze Mariuszowi Jakielowi za udostępnienie opracowania w formie elektronicznej.

11 marca 2012

W dniu 10 marca członkowie KSRP wzięli udział w uroczystościach z okazji Jubileuszu 100-lecia Skrzydeł Ziemi Łódzkiej zorganizowanych przez pana Kajetana Zakrzewskiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2. Częścią programu uroczystości był występ zespołów wokalno-muzycznych: Seniorów Klubu Lotniczego i zespołu "Wrzos" działającego przy CZP2. Po części artystycznej odbyła się ciekawa dyskusja, w której uczestnicy spotkania opowiadali o Skrzydlatej Łodzi i Skrzydlatej Rudzie. Dziękujemy organizatorom za możliwość poznania części historii naszego miasta. Mamy nadzieję, że podobne spotkania będą organizowane w przyszłości - tematów z pewnością nie zabraknie :)

07 lutego 2012

Do Czytelni wstawiony został artykuł stanowiący streszczenie opracowania pani Haliny Anny Ząbkiewicz-Koszańskiej, dotyczący badań archeologicznych na terenie cmentarzyska z okresu kultury łużyckiej odkrytego w Rudzie. Praca ta zawiera bardzo dużo specjalistycznej wiedzy, nużącej dla niektórych Czytelników, dlatego w streszczeniu pominięto szczegółowe opisy poszczególnych grobów i ich zawartości.

06 stycznia 2012

Witamy naszych Czytelników w Nowym 2012 Roku, życząc wszystkim spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności :)

Do Czytelni wstawione są dwa nowe artykuły oznaczone na czerwono - w działach Sacrum oraz Zabudowa. Życzymy miłej lektury.

WITAMY NOWY ROK 2012 !!!

20 grudnia 2011

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Klubowiczom, Przyjaciołom i Czytelnikom składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i Bożego błogosławieństwa.

Na podstronie "O nas" jest już dostępny link do zdjęć z tegorocznego spotkania opłatkowego KSRP, które jak zwykle odbyło się w gościnnej Bacówce. Zapraszamy do oglądania.

28 listopada 2011

Stworzyliśmy nową podstronę "Ruda w mediach". Link do niej znajduje się w pionowym menu strony głównej jako przedostatni przycisk (nad Nowościami). Zapraszamy do oglądania, słuchania i czytania :). Na początek - wywiad przeprowadzony przez redaktor Barbarę Wiśniewską z panem Eduardem Bayerem z udziałem pani Jadwigi Zaredy i pana Ryszarda Bonisławskiego.
Ponadto na podstronie znajdują się: wywiad z Kasią Popowską oraz kilka amatorskich filmików z Rudy, znanych już, ale wartych przypomnienia ze względu na niektóre rudzkie budynki, które na filmach widać, a w rzeczywistości zostały już rozebrane.
UWAGA! Strona główna po załadowaniu może wymagać odświeżenia.

29 października 2011

KSRP nawiązał współpracę z Radą Osiedla "Ruda". W związku z tym, od dzisiaj, na stronie głównej będą udostępniane biuletyny Rady Osiedla. Do poprawnego wyświetlania tych plików niezbędny jest darmowy program Adobe Reader lub inny czytnik plików pdf.

27 września 2011

Zapraszamy do Galerii na podstronie "O nas". 24 września odbył się piknik żeglarski przy Stawach Stefańskiego. Tym samym zakończono tegoroczny sezon. Pogoda dopisała, a nasi Klubowicze uwiecznili imprezę na zdjęciach.

17 września 2011

Kolejne dwa opowiadania umieszczone w dziale "Literacko o Rudzie" to "Miłość nie zna granic" oraz "Dyszel", których autorem jest Grzegorz Timofiejew. Podobnie jak pierwszy tekst w dziale, "Dyszel" został wydany na początku lat sześćdziesiątych, dlatego opatrzyliśmy je komentarzem naszych Kolegów. Miłej lektury.

15 września 2011

Od dnia dzisiejszego, w Czytelni jest dostępny nowy dział pt. "Literacko o Rudzie". Będziemy tam prezentować opowiadania, szkice, eseje oraz inne formy literackie dotyczące naszej dzielnicy. Jako pierwszy znalazł się tu tekst Jerzego Ambroziewicza pochodzący, co prawda, z początku lat sześćdziesiątych, ale wart przeczytania ze względu na świetną charakterystykę ówczesnych mieszkańców Rudy.

Na podstronie O nas jest dostępny link do zdjęć z pikniku organizowanego w GOŚ. Zapraszamy do oglądania.

13 września 2011

W dniach 10 i 11 września, w GOS (Grupowa Oczyszczalnia Ścieków) odbyły się tzw. dni otwarte, połączone z piknikiem. Kilkoro z naszych Klubowiczów skorzystało z zaproszenia Kolegi Stanisława Baranowskiego i wzięło udział w tej imprezie. Jak widać na zdjęciach, znakomicie się bawili...:)

Zrobiliśmy trochę porządków na podstronie "O nas". Ze względu na rozrastającą się w szybkim tempie galerię dokumentującą nasze spotkania, linki do zdjęć z lat 2008, 2009 i 2010 zostały umieszczone w nowo utworzonym Archiwum u dołu strony. Kliknięcie na odnośnik otwiera żądaną galerię w nowym oknie lub karcie, w zależności od ustawień przeglądarki.

30 lipca 2011

Dzisiaj odbyła się wycieczka po Rudzie, w której uczestniczyli przedstawiciele KSRP i kandydaci na łódzkich przewodników. Wydarzenie ważne dla promocji naszej dzielnicy, ponieważ mogliśmy "na żywo" pokazać jej piękno i trochę opowiedzieć o historii profesjonalistom, którzy w przyszłości będą tutaj oprowadzać turystów. Na podstronie "O nas" jest do obejrzenia jeszcze gorący materiał fotograficzny :)

26 lipca 2011

Do poczytania są nowe artykuły. Są to fragmenty wspomnień profesora Kieszczyńskiego z lat jego pracy w fabryce Horaka. Tekst ten stanowi uzupełnienie do innego, opartego również na wspomnieniach profesora - "Relacje polsko-niemieckie w fabryce Horaka". Drugim jest tekst Leszka Skrzydło o Adolfie Horaku jako baptyście. Autor w swojej pracy opierał się na wspomnieniach prof. Kieszczyńskiego, stąd wiele informacji się powtarza, są jednak i nowe, do tej pory nie publikowane na naszej stronie.

16 lipca 2011

W Czytelni, w dziale Rekreacja wstawiono nowy artykuł. "Szlakami Rudy (nie tylko) Willowej" - to opracowanie tras rowerowych napisane przez Kolegę Janusza Molendę. Zapraszamy wszystkich Klubowiczów, Sympatyków Rudy i wielbicieli rowerów na wycieczkę po Rudzie. Trasy mają różne stopnie trudności i są bardzo dobrze opisane. W najbliższym czasie do każdej zostanie dołączona mapka ułatwiająca orientację w terenie. Opracowanie można rozbudować, jeśli ktoś z Czytelników ma propozycję nowej trasy prosimy o kontakt. Mile widziane także zdjęcia lub fotoreportaże z wycieczek. Życzymy udanego, aktywnego wypoczynku :)

01 lipca 2011

"Wspomnienia z Rudy Pabianickiej - XX LO" autorstwa M. Kacperczyka uzupełnione zostały przez fotografie odnalezione przez naszego Kolegę, Zbyszka Adamasa w Archiwum XX LO.
Do artykułu "Podmiejskie wille łódzkich rodzin fabrykanckich" dodano przypisy wyjaśniające nieścisłości znalezione w tekście przez Kolegę Piotra Czecha.

18 czerwca 2011

Wstawiono nowy artykuł do działu Rudzianie. Są to fragmenty pamiętnika Jerzego Świderskiego "Zapiski z życia". Autorzy strony składają serdeczne podziękowania Elżbiecie Świderskiej za zgodę na publikację wspomnień jej Ojca.
Ze względu na dużą liczbę artykułów w czytelni, nowe będą w spisie treści wyróżnione na czerwono. Zapraszamy.

15 czerwca 2011

Serwer, na którym jest nasza strona, w ostatnich dniach przechodził intensywne zabiegi serwisowe. Z tego powodu strona czasowo była niedostępna. Mamy jednak nadzieję, że wszystko jest już w porządku. Jeśli ten komunikat jest widoczny dla czytelników, to oznacza, że strona odzyskała całą funkcjonalność.

09 czerwca 2011

Zrobiliśmy małe porządki na podstronie O nas. Została zmieniona kolejność galerii, najnowsze bedą pojawiały się jako pierwsze. Od trzech dni jest są już dostępne zdjęcia z obchodów "Dnia Sąsiada".

20 maja 2011

W Czytelni są dwa nowe artykuły, jeden w dziale Historia - "Obóz jeniecki przy ul. Odrzańskiej" jest uzupełnieniem wcześniejszego opisu obozów w Rudzie, drugi dodano do działu Zabudowa.

12 maja 2011

Na podstronie "O nas" został dodany nowy link do galerii ze zdjęciami z dzisiejszego spotkania KSRP, które odbyło się w Bacówce. Byli na nim specjalni goście, kolega Piotr Zygmunt Kołakowski z małżonką Ewą. Wstawiono również (z opóźnieniem za co przepraszamy) link do galerii, gdzie można obejrzeć fotki z urodzin naszego kolegi Zbyszka Frontczaka. Zapraszamy do oglądania.

06 maja 2011

W Czytelni uzupełniono artykuł Stefana Świderskiego - Wspomnienia z pierwszych dni wojny. Wspomnienia te mają charakter listu do Rodziny. Autorzy strony składają serdeczne podziękowania pani Elżbiecie Świderskiej za zgodę na publikację całości tego listu. Pozycja ta jest bardzo ciekawa ze względu na nowe informacje o życiu Rudzian we wrześniu 1939 r.

11 kwietnia 2011

Nasz klubowy kolega, Zbyszek Adamas odwiedził swoje dawne XX LO, które kiedyś miało swoją siedzibę w Rudzie. Efektem jest artykuł i fotoreportaż. Zapraszamy do Czytelni, do działu Edukacja.

6 kwietnia 2011

Dziękujemy naszym Czytelnikom, za wszystkie przysłane do nas maile, a przede wszystkim za bardzo miłe, ciepłe słowa uznania dla naszej pracy oraz informacje potrzebne do rozwijania strony. :)

W Czytelni pojawił się przedwojenny artykuł o Rudzie, autorstwa Walerego Wiechowskiego.

2 kwietnia 2011

Tym razem coś dla miłośników liczb i zestawień statystycznych. Do działu Historia w Czytelni wstawiono artykuł pochodzący z przedwojennej jednodniówki "Ruda Pabianicka w reklamie" Miłej lektury :)

30 marca 2011

W Czytelni przybył artykuł do działu Historia opisujący inwestycje miejskie w przedwojennej Rudzie. Zapraszamy :)

16 marca 2011

W Czytelni przybyły artykuły: do działu Historia, Ciekawe miejsca, Rudzianie i Ruda sportowa. Miłej lektury :)

13 marca 2011

Od naszego Kolegi Radka otrzymaliśmy informację, że o nowościach na stronie można będzie dowiedzieć się również na Facebooku. Klikajcie zatem w przycisk "Lubię to"

05 marca 2011

Na podstronę "O nas" został wstawiony link do galerii, w której prezentujemy zdjęcia z piątkowego (4 marca) spotkania KSRP z przedstawicielami Rady Osiedla "Ruda Pabianicka".

26 lutego 2011

Wstawione zostały 2 nowe artykuły do działu Rudzianie. Tym razem jest to próbka zdolności literackich Klubowiczów: Wiersze o Rudzie i Legenda o pięknej Marysi... :)

17 lutego 2011

Wstawione zostały 4 nowe artykuły, po dwa do działów Historia i Rudzianie. Tym samym wykorzystane zostały wszystkie zgromadzone i posegregowane do tej pory materiały, musimy zatem postarać się o nowe. Mamy dużo pomysłów, wiemy z jakich źródeł korzystać, ograniczeniem jest czas, który możemy temu poświęcić. Kolejne artykuły będą się pojawiać, chociaż może z mniejszą częstotliwością niż do tej pory. Prosimy zatem o cierpliwość.

29 stycznia 2011

Uzupełniony został artykuł Miki Kobylińskiej dotyczący harcerzy w Rudzie. Przypisy do niego opracował Krzysztof Kurowski. Dziękujemy i czekamy na kolejne materiały informacyjne.

25 stycznia 2011

Pojawiły się 4 nowe, wspominkowe artykuły do poczytania: w dziale Historia, Rekreacja, Sport i Rudzianie. Miłej lektury :)

12 stycznia 2011

Dzisiaj wstawiliśmy nowe artykuły, przede wszystkim pierwszy do działu Komunikacja. Tym samym zniknęła ostania biała plama na stronie :). Ze względu na rosnącą liczbę artykułów zostały troszkę uporządkowane działy Historia (trzy nowe artykuły) oraz Rudzianie (jeden nowy). Miłej lektury :)

04 stycznia 2011

Po świąteczno-noworocznej przerwie serdecznie witamy naszych Sympatyków, życząc, aby w roku 2011 spełniły się Wasze wszystkie marzenia. Do czytelni, do działu Historia przybyły trzy artykuły, w Galerii pojawiają się systematycznie nowe zdjęcia. Zapraszamy !!!

WITAMY NOWY ROK 2011 !!!

21 grudnia 2010

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Klubowiczom oraz pozostałym Czytelnikom życzymy nieustającej pogody ducha, zdrowia, uśmiechu i radości oraz dużo miłości i szczęścia przeżywanych w gronie najbliższych.

W celu wypromowania naszej strony założony został profil Rudy na portalu Facebook. Link do niego umieszczony jest na stronie głównej, w polu obok prognozy pogody.

09 grudnia 2010

W Czytelni wstawione są dwa artykuły, jeden o motolotniarzach na Lublinku, drugi, to wspomnienia o kinie "Muza", w dziale Ciekawe miejsca.

04 grudnia 2010

Do poczytania są dwa nowe artykuły, jeden o wyznaniach niekatolickich w Rudzie, drugi, bardzo wzruszający, to refleksje naszych Klubowiczów o tym, czym jest dla nich Ruda i dlaczego jest taka ważna...

28 listopada 2010

Do Czytelni trafiła kolejna porcja artykułów, tym razem, w przeważającej ilości, dla miłośników awiacji oraz zebrane infomacje o sławnych i znanych Rudzianach.

20 listopada 2010

Od dzisiaj działa mapa strony (zbiór wszystkich odnośników), link do niej jest dostępny w menu u dołu każdej podstrony.

12 listopada 2010

W Czytelni, w dziale Edukacja ukazał się tekst autorstwa pana Mieczysława Kacperczyka, pierwszego po wojnie dyrektora LO w Rudzie. Są to wspomnienia z 1945 i 1946 r. Polecamy! Tekst, ze względu na swoją długość został podzielony na 8 części.

9 listopada 2010

Dawno nie pojawiały się informacje o nowościach, ale to dlatego, że byliśmy zajęci zbieraniem materiału do nowych artykułów, m.in. kolejnych w cyklu "Życie w Rudzie" oraz wspomnień o rudzkich nauczycielach. Są już dostepne w czytelni.

2 października 2010

Na prośbę Klubowiczów, do serwisu została dołożona podstrona informacyjna o KSRP, z galerią niezależną od galerii głównej. Będziemy tutaj prezentować zdjęcia z naszych spotkań w "realu".

24 września 2010

W działach: Historia, Rudzianie oraz Ciekawe miejsca i Rekreacja wstawione są nowe artykuły do poczytania.

20 września 2010

Polecamy uwadze naszych gości piękny artykuł o Rudzianach autorstwa Stefana Świderskiego. Artykuł napisany został w 1939 r. Zachowaliśmy oryginalną pisownię i styl. Dziś, w naszej czytelni, rusza dział Historia, serdecznie zapraszamy.

12 września 2010

Do Rudzkiej czytelni dodano trzy artykuły. W dziale Rudzianie można przeczytać fragmenty wspomnień Jana Próchnickiego, w dziale Edukacja ocenić próbę uporządkowania informacji o przedwojennych, rudzkich szkołach.

27 sierpnia 2010

W Rudzkiej czytelni dostępne są dwa nowe artykuły, w działach Rekreacja oraz Zabudowa. Zapraszamy do czytania :). W naszej galerii systematycznie wstawiane są nowe zdjęcia. Niektóre wymagają jeszcze opracowania, ale zależy nam na jak najszybszym posegregowaniu i uporządkowaniu całego materiału. Dziękujemy wszystkim, którzy udostępniają swoje zbiory.

14 sierpnia 2010

Od dziś odnośniki w galerii otwierają się w nowych oknach lub kartach (zależy od ustawień przeglądarki). Tym samym odpowiedzieliśmy na sugestie naszych czytelników. Zapraszamy do testowania. Jednocześnie prosimy o dalsze uwagi na temat wyglądu i zawartości galerii.

08 sierpnia 2010

W Rudzkiej Czytelni wstawiono PIERWSZY ARTYKUŁ autorstwa Iwony Morawskiej (Ciekawe miejsca). Ten i następne artykuły będą dostępne po kliknięciu przycisku Poczytaj, umieszczonego na każdej podstronie.

07 sierpnia 2010

Powstaje galeria Klubu. Zdjęcia umieszczane będą systematycznie, w chwili obecnej jest ich jeszcze niewiele. Na razie, z przyczyn technicznych nie umieszczamy ich bezpośrednio na stronie, ale są już dostępne z innego adresu. Aby wejść do naszej galerii, należy z dowolnej podstrony kliknąć przycisk Galeria, następnie wybrać żądany odnośnik np. Stawy Stefańskiego.

01 lipca 2010

Po wielu bojach startujemy z oficjalną stroną Klubu Sympatyków Rudy Pabianickiej. Strona jest cały czas w przygotowaniu, niektóre działy są już gotowe, inne jeszcze w fazie tworzenia. Prosimy o wyrozumiałość. Jednocześnie prosimy o kontakt, jeśli zauważycie Państwo błędy natury technicznej lub merytorycznej, adres mailowy do korespondencji: rudapabianicka@o2.pl . Staramy się na bieżąco sprawdzać treść, ale czasem błąd uchodzi naszej uwadze. Swoje spostrzeżenia i sugestie można również zgłaszać na forum, w dziale Nasza strona w internecie.

www.000webhost.com