Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

jubileusz Rudy

90 rocznica nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej
- prelekcja w Bibliotece Miejskiej

Dnia 20 lutego 2013 r., w siedzibie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się prelekcja pt. "90 rocznica nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej". Była to pierwsza z całego cyklu prelekcji i wykładów, jakie mają się odbyć w ramach obchodów Jubileuszu Rudy. W spotkaniu tym wzięło udział około 50 osób. Przewodniczył mu, jako główny prelegent, pan Jerzy Kellner, reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej oraz Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej.

Czynny udział w dyskusji wzięli: Urszula Malicka, Stanisław Baranowski, instruktor, pilot Karol Gawara, Grzegorz Łukasiewicz. Na spotkanie w bibliotece przybyli również Kajetan Zakrzewski i Zbyszek Frontczak. Obaj panowie posiadają rozległą wiedzę o Rudzie, dlatego bardzo cenne jest to, że chętnie się nią dzielą. Zgromadzeni goście mieli okazję posłuchać ciekawych opowieści, zawierających niezwykłe informacje, które często nie są znane szerszemu ogółowi, np. opisany ze szczegółami proces nadania praw miejskich Rudzie od pomysłu do realizacji.

Wywiązała się ogólna dyskusja, ponieważ inni uczestnicy spotkania również zdecydowali się zabrać głos i przedstawić swoje wspomnienia. W prelekcji wzięli również udział: dyrektor Centrum Zajęć Pozaszkolnych, pani Małgorzata Zbicińska, dyrektor Studia Teatralnego "Słup", aktor Marcel Szytenchelm oraz poetka Elżbieta Skałbania.

Ponadto wśród gości nie zabrakło wielu czytelników, którzy są członkami biblioteki od początku jej istnienia. Podsumowując. Pierwszy wniosek ze spotkania nasuwa się sam - wszyscy Rudzianie czują się, jakby byli jedną, wielką rodziną i chcą jak najwięcej wiedzieć o swojej Rudzie. A drugi wniosek - spotkanie trwało stanowczo za krótko, nie ma więc nic dziwnego w tym, że jego uczestnicy pragną ponownie zebrać się i wymienić kolejne opowieści i wspomnienia.

Stanisław Baranowski: Było naprawde super! Koledzy Zbyszek i Jurek bardzo dobrze wszystko poprowadzili.

www.000webhost.com