Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

jubileusz Rudy

Uroczystość inaugurująca obchody Jubileuszu Rudy

W dniu 6 lutego 2013 roku, w Centrum Zajęć Pozaszkolnych przy ul. Sopockiej odbyła się uroczysta inauguracja obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej.

W sali teatralnej o godzinie 18.00 zgromadzili się przedstawiciele łódzkich władz, liczni mieszkańcy Łodzi i wszyscy ci, którym historia i współczesność Rudy nie są obojętne. Łącznie przybyło 300 osób - dla wielu gości nie starczyło miejsc siedzących, a część z nich, niestety, musiała zostać przed wejściem do sali. Nie przeszkodziło to jednak w doskonałej zabawie, utrzymanej w stylu lat 20. i 30., trwającej ponad dwie godziny.

Nim jednak rozpoczęły się występy artystyczne, pieczołowicie przygotowane przez dzieci i młodzież z tutejszego Centrum Zajęć Pozaszkolnych, uroczyście powitano dostojnych gości - w tym senatora Ryszarda Bonisławskiego, znanego łódzkiego przewodnika, który w barwny sposób przedstawił zarys dziejów przedwojennego miasta Ruda Pabianicka, wplatając w opowieść wątki związane z historią swojej rodziny, w części również związanej z Rudą. Gospodyni wieczoru - pani Małgorzata Zbicińska, dyrektor Centrum, oprócz wykonania kilku piosenek z okresu międzywojennego (ze zmienionymi na potrzeby wieczoru tekstami nawiązującymi do Rudy Pabianickiej) oraz deklamacji wierszy tutejszych poetów, czuwała także nad programem artystycznym wieczoru wspólnie ze znanym łódzkim aktorem i performerem Marcelem Szytenchelmem.

Przy stoliku na scenie zasiadł nestor łódzkiego lotnictwa - Rudzianin Kajetan Zakrzewski, który w przerwach pomiędzy piosenkami i wierszami deklamowanymi przez dzieci wspominał dawne czasy. Na ekranie stanowiącym tło sceny przewijały się przez cały czas archiwalne zdjęcia Rudy, które na bieżąco były komentowane przez Pana Kajetana.

W artystycznej części wieczoru wystąpiły dzieci i młodzież z zespołów tanecznych i wokalnych takich jak D-Dance i Azja-Dance oraz liczni artyści indywidualni: Ewa Lukas, Weronika Zielkowska, Mirosław Cieszyński, Karolina Ozga, Maciej Gawlik, Natalia Popławska i Julia Henszel, Kasia Piotrowska. Dzieci recytowały również wiersze rudzkich poetek - Zofii Kobyłeckiej, Zofii Anny Pawłowskiej-Jarosik oraz Iwony Horosiewicz. Swymi pieśniami umilał czas zespół wokalny "Wrzos". Na koniec, po dwóch godzinach, które w ogromie różnorodnych atrakcji minęły wręcz niepostrzeżenie, wszyscy wspólnie odśpiewali przygotowaną na tę okazję piosenkę na motywach "Gołębiego Songu", a cała sala rozświetliła się specjalnie przygotowanymi w tym celu światełkami.

Uroczystości urozmaiciła wystawa ukazująca bogaty zbiór powiększonych reprintów zdjęć przedwojennej Rudy w sąsiedniej sali przygotowana przez Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej.

Ryszard Bonisławski: Dziś wieczorem społeczność Rudy Pabianickiej zainaugurowała obchody 90-lecia nadania Rudzie praw miejskich. W pięknie wyremontowanym budynku przy ul. Sopockiej, z dużą sceną i widownią, zebrało się kilkaset osób związanych emocjonalnie z tą częścią dzisiejszej Łodzi (włączona do miasta w 1939 r. i 1946 r.). Bogaty program artystyczny, wzruszające wypowiedzi, interesująca wystawa historyczna - czyli niezapomniany wieczór zapowiadający lawinę kolejnych wydarzeń i do grudnia. Jeśli macie jakieś dokumenty życia społecznego Rudy Pabianickiej, stare zdjęcia, wspomnienia pozwólcie je utrwalić na współczesnych nośnikach. Rudzianie wszystkich krajów łączcie się!!!

Foto: Urszula Malicka

Napisano i pokazano to wydarzenie również w dziennikach i programach telewizyjnych:

www.000webhost.com