Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej

.

jubileusz Rudy

90-lecie nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej

logo90lat

Koordynatorzy Obchodów

Jerzy Kellner (TPRP) mail: jurkell@gmail.com

Maciej Tarnowski (KSRP) mail: mkoas@o2.pl

mail Obchodów: ruda.pabianicka.90lat@o2.pl

Ze względu na to, że Rada Osiedla Ruda Pabianicka wycofała się z dalszej koordynacji Obchodów, podane wcześniej numery telefonów są nieaktualne.

Zapraszamy wszystkich Rudzian, tych młodszych i tych starszych, do czynnego udziału w obchodach Jubileuszu Rudy. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Mile widziane są pomysły na kolejne imprezy i wydarzenia kulturalne, które mogą wzbogacić Program Obchodów. Wyżej podane są adres mailowy Obchodów oraz maile Koordynatorów Obchodów.

Zachęcamy wszystkich do dyskusji o Jubileuszu oraz imprezach towarzyszących na naszym forum, w specjalnie utworzonym wątku pt. Obchody 90-lecia Rudy Pabianickiej.

Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które zadeklarowały pomoc w organizacji imprez jubileuszowych w postaci środków finansowych oraz darów rzeczowych.

aktualizacja - 20 września 2013

"Dokładnie dziewięćdziesiąt lat temu,
dzięki lokalnemu Komitetowi Obywatelskiemu,
który rozpoczął staranie
o praw miejskich przyznanie
miejscowości Pabianicka Ruda
- nie było pewności, czy sprawa się uda -
jednak Warszawa prawa miejskie Rudzie przyznała
i tak oto nasza Ruda miastem się stała."

Jadwiga Witoszczyk-Kubiak

PROGRAM OBCHODÓW *

punkt

STYCZEŃ

- 27 stycznia 2013 godz. 10.00-14.00: II Mistrzostwa Centralnej Polski w skokach narciarskich na Rudzkiej Górze, w miejscu starej skoczni

(organizator: Łódź Ski Team)

punkt

LUTY

- 6 lutego 2013 godz. 18.00: Główne uroczystości inaugurujące w/w obchody - Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2 ul. Sopocka 3/5, połączone z wystawą fotograficzną.

ZAPRASZAMY!!!!!

Na starej fotografii czas się zatrzymał...

Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2, ul. Sopocka 3/5

Wystawa starych, dotychczas niepublikowanych zdjęć, pokazujących historię miasta Rudy Pabianickiej i ludzi tu żyjących, widziana oczami samych mieszkańców.

Autorem wystawy jest Stanisław Baranowski

Most na Nerze

Wystawa jest czynna w godzinach:

- poniedziałek, środa, sobota:
godz. 10.00 - 14.00

- wtorek, czwartek, piątek:
godz. 14.00 - 20.00

Zapraszamy grupy zorganizowane, w tym młodzież szkolną i gimnazjalną, do obejrzenia wystawy razem z członkami Klubu Sympatyków Rudy Pabianickiej. Chęć udziału w zwiedzaniu prosimy zgłaszać na adres: ruda.pabianicka.90lat@o2.pl

(współorganizatorzy: Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2, Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej, Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej, Szkoły)

- 20 lutego 2013 godz. 17.00 ul. Rudzka 7: Historia Rudy Pabianickiej

(współorganizatorzy: filia nr 17 M.B.P Łódź Górna, Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej, Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej)

- 24 lutego 2013 godz. 11.00: "Ruda w bieli" - Spacer zimowy z przewodnikiem.
Prowadzący - Janusz Molenda

(organizator: Przewodnicy Łódzcy "TOTUTOTAM")

punkt

MARZEC

- 23 marca 2013 godz. 12.30: Teatrzyk dziecięcy w CZP Nr 2, ul. Sopocka 3/5

Dnia 23 marca 2013 r, CZP Nr 2, ul. Sopocka 3/5, odbyła się impreza dla dzieci. Wystąpił Teatrzyk Dziecięcy, którego organizatorem jest SPD "Przytul mnie". W przedstawieniu czynnie uczestniczyły zgromadzone na widowni dzieci, przyłączając się do aktorów na scenie. Było kolorowo i przesympatycznie.

(organizator: SPD "Przytul mnie")

- 27 marca 2013 godz. 19.00: WIDOWISKO "DUCH PANI ORDONÓWNY"

*** OFICJALNE ZAPROSZENIE NA SPEKTAKL ***

Plik w formacie pdf. Kliknięcie w link powoduje automatyczne zapisanie go na twardym dysku komputera.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROJEKCIE ORAZ KONTAKT DO ORGANIZATORÓW ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

W naszej relacji pokazujemy zdjęcia z widowiska pt. "Duch Pani Ordonówny", które odbyło się w siedzibie CZP. Jak bardzo potrzebne są takie imprezy świadczy liczba widzów, którzy to przedstawienie obejrzeli mimo, że odbyło się w tygodniu przedświątecznym. Sala teatralna była pełna, wszystkie miejsca zajęte. Marcel Szytenchelm wraz z Teatrem Przedwojennej Rozrywki Rudy Pabianickiej po raz kolejny zorganizował w Rudzie wydarzenie, które cieszyło się dużym zainteresowaniem, prawdziwie z klimatem z "Tamtych lat".

(współorganizatorzy: CZP nr 2, Teatr Przedwojennej Rozrywki)

punkt

KWIECIEŃ

- 19-20 kwietnia 2013: Wykłady w ramach XIII Festiwalu Nauki, Sztuki i Techniki połączone z wystawą starych fotografii, na temat historii rozwoju Rudy Pabianickiej. Miejsce wykładów - w CZP Nr 2

(współorganizatorzy: Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej, Uniwersytet Łódzki - Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Politechnika Łódzka - Instytut Inżynierii Komunalnej i Instalacji Budowlanych oraz Katedra Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2)

- 25 kwietnia 2013 godz. 11.00-14.00: "Rajd Wiosenny" - Stawy Stefańskiego

25 kwietnia odbył się zorganizowany przez harcerzy Rajd Wiosenny, w którym wzięły udział dzieci z rudzkich szkół. Tym razem pogoda nie popsuła planów organizatorom, było ciepło i słonecznie, w sam raz na zabawę na powietrzu. Również nasi Klubowicze skorzystali z okazji i wybrali się na wiosenny spacer, podpatrując świetnie bawiące się dzieciaki :) Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

(współorganizatorzy: Hufiec ZHP Łódź-Górna, 101 Łódzka Drużyna Harcerska "Nadzieja" i Gromada Zuchowa "Promyczaki" działające przy S.P. 143 ul. Kuźnicka 12, ze Szczepu Harcerskiego "SŁONECZNI"http://d101.cba.pl/, Barbara Jakubowska-Ochotniczy Hufiec Pracy, Planet ARTE- Michał Czerny i Małgorzata Cyrańska)

punkt

MAJ

- 5 maja 2013 godz. 12.00: Kościół Św. Józefa, ul. Farna - Msza Św. Dziękczynna z okazji 90-lecia nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej, pod przewodnictwem ks. arcybiskupa seniora Władysława Ziółka, w asyście ks. proboszcza Jerzego Pacholskiego

(współorganizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej, Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej)

- 8 maja 2013 godz. 17.00: Bacówka - Uroczyste posadzenie dębu upamiętniającego rocznicę nadania Praw Miejskich Rudzie Pabianickiej oraz poświęcenie kamienia z inskrypcją upamiętniającą Jubileusz. Autorem napisu jest pan Mirosław Kijewski, kamień przygotował do ekspozycji pan Zbigniew Bujnowicz. Wszystkie prace niezbędne do ustawienia pomnika były prowadzone społecznie, jako wkład w Obchody, za co serdecznie dziękujemy.

(współorganizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej, Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej)

- 12 maja 2013 godz. 12.00: Rowerowa gra miejska - "RUDA NA DWÓCH KÓŁKACH"

Tegoroczna wiosna to doskonały moment, by zapoznać się za pomocą roweru z Rudą Pabianicką - dawnym miastem - dziś jedną z części Łodzi. W tym roku przypada okrągła, 90 rocznica od nadania praw miejskich Rudzie, a ciepłe, długie dni z pewnością zachęcą do szukania śladów przeszłości w terenie.

12 maja na godzinę 12:00 zroweryzowani miłośnicy terenowych gier miejskich przybyli nad Stawy Stefańskiego (okolica tamy koło restauracji "Wodnik") na Rowerową Grę Miejską "Ruda na Dwóch Kółkach", która odbyła się w ramach uroczystych obchodów "urodzin" Rudy.

Uczestnicy gry, połączeni w drużyny liczące od 1 do 4 osób, mieli do wyboru zróżnicowane trasy, prowadzące do najciekawszych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego tego terenu - starych willi ukrytych w lesie Górnej Rudy, pełnych uroku wąskich uliczek rudzkiego Marysina, czy fabryk pamiętających przedwojenną świetność ich właścicieli - prawdziwych "Rudermenschów" ;). Organizatorzy nie zapomnieli również o specjalnej trasie dla dzieci - pod opieką dorosłych mogły znaleźć niezwykłe miejsca nad Stawami i w Rudzkim Lesie i rozwiązać zagadki z nimi związane. Zaś dla mieszkańców Rudy przygotowana została specjalna gratka - trasa biegnąca częściowo poza Rudę - by mogli oprócz "chwalenia swego" poznać i "cudze".

Wszystkie trasy, niezależnie od ich długości i stopnia trudności miały metę w Bacówce u Józka - przytulnej, drewnianej restauracji położonej u stóp Rudzkiej Góry przy ul. Starorudzkiej, gdzie każdy z uczestników mógł się pokrzepić wg uznania po trudach wycieczki.

Relacja fotograficzna na stronie organizatorów znajduje się w linku niżej.

(organizator: Przewodnicy Łódzcy "TOTUTOTAM")

- 18-19 maja 2013 godz. 11.00-17.00: IV Piknik Żeglarski - rozpoczęcie sezonu

W weekend 18-19 maja odbył się IV Piknik Żeglarski, zorganizowany przez Klub Żeglarski OPTY, MOSiR, KSW "ŁÓDŹ-RUDA"

Ceremonia rozpoczęcia sezonu żeglarskiego zaplanowana została na godz. 12.00. W programie znalazły się między innymi:
- IV regaty dzieci i młodzieży w klasie Optymist,
- IV regaty kajakowe mieszkańców o Puchar Prezydent Miasta Łodzi
- organizatorzy po raz pierwszy zaplanowali zorganizowanie regat kajakowych "Żaków" między naszymi wyższymi uczelniami UŁ, PŁ, UMed.
Były to zawody sportowe, coś na wzór znanych na całym świecie regat Oxford - Cambridge z tą róznicą, że rozgrywane na kajakach i nie na Tamizie, a na wodach Stawów Stefańskiego.
- jako oprawa muzyczna wystąpił zespół PIRANIE z IV LO

W sobotę przeprowadzono eliminacje regat dzieci i Żaków natomiast w niedzielę same finały regat oraz, tak jak w ubiegłych latach, regaty kajakowe mieszkańców.

(współorganizatorzy: Klub Sportów Wodnych "Łódź - Ruda" OHP, Klub Sportowy "Kontra")

punkt

CZERWIEC

- 2 czerwca 2013: Rodzinna gra terenowa - "LUDZIE! ZABAWA W RUDZIE!"

W niedzielę 2.06., z okazji przypadających w maju i czerwcu Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca, a także obchodów 90 rocznicy nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej odbyła się kolejna gra terenowa w Rudzie.

Tym razem przygotowaliśmy ją z myślą o wszystkich – od lat 6 do 106. Starannie wytyczyliśmy trasy piesze z wieloma zagadkami do rozwiązania po drodze. Można było pobuszować po Rudzkim Lesie i nad Stawami Stefańskiego, podziwiać piękno rudzkiej przyrody, podać rękę Muzie Historii, a na koniec otrzymać pamiątkowe upominki.

Dziekujemy wszystkim za udział. Mamy nadzieję, że świetnie się bawiliście.

Relację fotograficzną można zobaczyć w linku niżej.

(organizator: Przewodnicy Łódzcy "TOTUTOTAM")

- 23 czerwca 2013: Noc Świętojańska; II Piknik Rodzinny; II Regaty Kajakowe Samorządowców

(współorganizatorzy: Rada Osiedla Ruda, Klub Sportów Wodnych "Łódź - Ruda", Liga Morska i Rzeczna w Łodzi, Szkoły)

punkt

WRZESIEŃ

- 21-22 września 2013: V Piknik Żeglarski

W programie min:
- V regaty kajakowe,
- V regaty dzieci w klasie Optymist,
- IV regaty Wilków Morskich w klasie Optymist,
- ceremonia zakończenia sezonu żeglarskiego

(organizator: Klub Sportów Wodnych "Łódź - Ruda")

- 27-29 września 2013: I TURYSTYCZNY RAJD "ZIEMI OBIECANEJ"

Stowarzyszenie i Redakcja "Motocykl moje hobby" zapraszają na relację z rajdu zorganizowanego z okazji 90-lecia nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej.

(organizator: Stowarzyszenie MOTOCYKL MOJE HOBBY)

Impreza została zdokumentowana w dwóch plikach - w relacji filmowej oraz opisie w pdf. Drugi plik ze względu na wielkość został podzielony na cztery części.

punkt

PAŹDZIERNIK

- 11-12 października 2013: Historia tramwaju rudzkiego i zajezdni Chocianowice - Wojciech Źródlak, Wojciech Dębski

W dniach 11-12 października odbyła się impreza poświęcona historii tramwaju rudzkiego i zajezdni Chocianowice. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

(współorganizatorzy: Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej, Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2, Harcerze ze Szczepu Harcerskiego "Słoneczni")

- październik 2013: Prace porządkowe na cmentarzu przy ul. Mierzejowej.

(współorganizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej, Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej)

punkt

GRUDZIEŃ

- grudzień 2013: Podsumowanie obchodów 90-lecia nadania praw miejskich Rudzie Pabianickiej w mijającym 2013 roku dla dzieci i ich rodziców

(współorganizatorzy z udziałem mieszkańców)

- grudzień 2013: Zabawa Sylwestrowa w Bacówce na Rudzkiej Górze.

(organizator: Rada Osiedla Ruda)

punkt

Współorganizatorzy obchodów:

- Rada Osiedla Ruda Pabianicka
- Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 2
- Towarzystwo Przyjaciół Rudy Pabianickiej
- Klub Sympatyków Rudy Pabianickiej
- Uniwersytet Łódzki
- XIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki
- Klub Sportów Wodnych "Łódź - Ruda"
- Hufiec ZHP Łódź-Górna
- 101 Łódzka Drużyna Harcerska "Nadzieja" i Gromada Zuchowa "Promyczaki" przy S.P. 143, ze Szczepu Harcerskiego "SŁONECZNI"
- OHP
- Przewodnicy Łódzcy "TOTUTOTAM"
- SPD "Przytul mnie"
- Szkoły z regionu Rudy Pabianickiej
- Liga Morska i Rzeczna w Łodzi
- Łódź Ski Team
- Klub Sportowy "Kontra"
- Stowarzyszenie MOTOCYKL MOJE HOBBY
- Miejska Biblioteka Publiczna Łódź Górna - filia nr 17

* Program obchodów w ramach prac zespołu organizacyjnego może ulec zmianie jak również w poszczególnych kwartałach roku zostanie on uszczegółowiony zgodnie z możliwościami organizacyjnymi poszczególnych imprez.

www.000webhost.com